sobota, 13 stycznia 2018

#635

ul. Kupca, Katowice; marzec 2016

14 komentarzy:

 1. Mega to jest. Jeśli to jest Samyang, o którym pisałeś u Wojtka na blogu, to mam nadzieję, że da się z tego wyprodukować dobrej jakości wydruk formacie pi-razy-drzwi 50 cm po dłuższym boku?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To akurat jest Pentax 67ii z 75mm TS i ektar.
   Samyang i A7 to foty ze stycznia tego roku. Zresztą to widać Sony jest cukierkowy i wpadający w hdr :-)

   Usuń
 2. Odpowiedzi
  1. Jędrzej, chyba prędzej go kupię niż wpadnę do Wawy z zapasem czasu :)

   Usuń
  2. Chcesz kupić tego Samyanga, czy coś innego?

   Usuń
  3. Poważnie o nim myślę, ale mam mam pewne "lęki". Nie wszystko da się dobrze wykonać zostawiając korekcję perspektywy w Lightroomie i wtedy traci się sporo informacji z matrycy. Nawet przy założeniu, że Samyang ma problemy z ostrością na brzegach, to w finalnym rozrachunku może się okazać, że lepiej mieć więcej pikseli mniej ostrych, niż mniej, ale ostrych :) w uproszczeniu.

   Usuń
  4. Wszystkie zdjęcia u mnie z 2018 to ten samyang i wywołanie z raw, przy czym używałem go dopiero 2 razy z nowym aparatem i nieznanym mi capture one :-) #626 to jpg praktycznie prosto z aparatu.
   Jestem totalnym amatorem, ale wydaje mi się, że ostry jest do f8, przy czym wówczas problemem jest skala ostrości, bo masz zaznaczony 1m i nieskończoność w odległości niecałego cm. Podejrzewam, że w efekcie tego np. na #637 nie wyostrzyłem dobrze pierwszego planu. W pentaxowym shifcie te podziałki są np. bardzo dokładne, między 1m a nieskończoność mam jeszcze 7 innych wartości na ponad połowie obrotu pierścienia, więc ustawianie ostrości na hiperfokalną jest bardzo wygodne i dokładne.
   Mechanika jest słaba, ale da się z tym żyć o ile nie robisz przy -10 stopniach :-)

   Usuń
  5. Ach, kumam - na moim monitorze widać, że jest jakis problem z cieniami i to niezależnie od tego, czy to zapisane do JPGa, ale w są strasznie płaskie, a matryca w Twoim Sony to chyba to samo, co w moim D810? W każdym razie u mnie widać, że cienie są takie matowe, bez detali, a światło i generalnie warunki wskazują, że matryca powinna to "pomieścić" :)

   Usuń
  6. Dzięki. Już kilka osób zwróciło mi na to uwagę. Możliwe, że to kwestia wywoływania w Capture One. Matryce mam inną bo tylko 24mpix.

   Usuń
 3. Krótka historia tego muralu. http://baranekniebozy.blogspot.com/2015/06/rysunek-zosi.html

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak znam, swego czasu głosno było o tym muraalu w lokalnej prasie

   Usuń
 4. Jakie znaczenie ma skala na obiektywie? Warto ustawiać ostrość na live view na wyświetlaczu. To najlepszy sposób, żeby mieć pewność czy i gdzie ustawiona jest ostrość.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na tak... chociaż, mimo wszystko, skok pomiędzy 1m a nieskończoność, w tym obiektywie jest IMHO za mały (cały czas porównuję do pentaxowskiego ts)

   Usuń