photoblog.36klatek.pl

wtorek, 16 listopada 2010

#228 - konkurs?

Otóż postanowiłem wziąć udział w konkursie Newsreportaż:
http://newsreportaz.newsweek.pl/projekt/news-edycja-1/sinai-only,68099,0

Zapraszam do głosowania :-)

A może, wcale Wasze głosy nie są mi potrzebne?

W tym roku Newsreportaż odbywa się w zmienionej formule. Nie ma jury, lecz na zdjęcia głosują internauci. Zostało to dość mocno skrytykowane: http://fotoreporterzy.net/tekst/2010/10/22/nagroda-publicznosci/

W założeniach organizatorów każdy internauta może zagłosować dokładnie raz na wybrany przez siebie fotoreportaż, klikając na przycisk "Głosuj". Przy próbie ponownego głosowania pokazuje się komunikat "Oddałeś już swój głos" lub po prostu przycisk głosowania jest niewidoczny. Liczba głosów przekłada się na procent głosów, wyświetlany pod każdym fotoreportażem (aktualizowany z pewnym opóźnieniem).

Okazuje się jednak, że fakt oddania głosu jest zapisywany jedynie w cookies przeglądarki. Nie wdając się w technikalia, wystarczy np. w Firefoxie wybrać polecenie "Wyczyść historię przeglądania" z menu "Narzędzia", aby móc ponownie zagłosować na ten sam lub inny fotoreportaż. Czyścimy historię przeglądania, głosujemy, procenty się zwiększają. Żeby zbytnio się nie męczyć, można napisać prosty skrypt, aby osiągnąć np. 33%, na zegarek styknie...

PS. Powyższy opis to jedynie obserwacja zachowania przycisku "Głosuj" i wyświetlacza procentowej ilości głosów na stronie. Być może ostateczne wyniki konkursu liczone są w inny sposób, w co jednak wątpie.

PS2. Głosowanie testowałem na fotoreportażach "Ojtuś" (z 0% na 0,6%) oraz "baby lifestyle" (z 0% na 3,6%). Ilość testów/głosowań nie wynikała z mojej złej woli, ale z faktu, że naliczanie głosów odbywa się z opóźnieniem, no i szczerze mówiąc na początku trudno było mi uwierzyć, że to możliwe.

PS3. Niezwłocznie wysłałem maila na adres newsreportaz@newsweek.pl z opisem i pytaniem czy jest to normalne zachowanie strony.

#227

#226Sharm el Sheikh; listopad 2010