poniedziałek, 23 lutego 2015

#586 - petrochemical america


"Petrochemical America" Richarda Misracha i Kate Orff, to nie tyle album fotograficzny, co kompletne opracowanie na temat obszaru wymownie zwanego "Cancer Alley". Luizjana i Missisipi raczej kojarzy nam się z Markiem Twainem, Mardi Gras, ewentualnie ze "Sleeping by the Missisipi" Aleca Sotha, natomiast niekoniecznie wiemy, że odcinek rzeki między Baton Rouge i Nowym Orleanem to skupisko licznych zakładów przemysłowych związanych głównie z przerobem ropy naftowej, a co za tym idzie obszar zdewastowany ekologicznie. "Petrochemical America" w połowie składa się z doskonałych zdjęć Richarda Misracha, w połowie z tekstu oraz infografik Kate Orff, będących wielowymiarową analizą środowiskowego, społecznego i zdrowotnego wpływu przemysłu petrochemicznego w "Cancer Alley".

Szukając informacji na temat tej książki w polskiej części internetu, oprócz wpisu na blogu Wojtka Wilczyka, znalazłem również wpis na blogu Ameryka Wyobrażona (na którym polecam również wywiad z Grégorym Michenaud).

1 komentarz:

  1. Dziękuję za linka do mojego bloga, fajnie, że na niego trafiłeś, widzę, że mamy sporo wspólnych zainteresowań. Ja dzięki temu trafiłam tutaj i bardzo mnie zainteresowały fotografie Śląska, bo sama tu mieszkam. Poza tym w Mistrzach widzę Burtynsky'ego, więc jeżeli mogę jeszcze odrobinę autopromocji pouprawiać, to zapraszam na magentamag.com bo właśnie ukazał się tam mój tekst o filmach Burtynsky'ego i Baichwal.
    Z pozdrowieniami, Natalia

    OdpowiedzUsuń