wtorek, 16 listopada 2010

#228 - konkurs?

Otóż postanowiłem wziąć udział w konkursie Newsreportaż:
http://newsreportaz.newsweek.pl/projekt/news-edycja-1/sinai-only,68099,0

Zapraszam do głosowania :-)

A może, wcale Wasze głosy nie są mi potrzebne?

W tym roku Newsreportaż odbywa się w zmienionej formule. Nie ma jury, lecz na zdjęcia głosują internauci. Zostało to dość mocno skrytykowane: http://fotoreporterzy.net/tekst/2010/10/22/nagroda-publicznosci/

W założeniach organizatorów każdy internauta może zagłosować dokładnie raz na wybrany przez siebie fotoreportaż, klikając na przycisk "Głosuj". Przy próbie ponownego głosowania pokazuje się komunikat "Oddałeś już swój głos" lub po prostu przycisk głosowania jest niewidoczny. Liczba głosów przekłada się na procent głosów, wyświetlany pod każdym fotoreportażem (aktualizowany z pewnym opóźnieniem).

Okazuje się jednak, że fakt oddania głosu jest zapisywany jedynie w cookies przeglądarki. Nie wdając się w technikalia, wystarczy np. w Firefoxie wybrać polecenie "Wyczyść historię przeglądania" z menu "Narzędzia", aby móc ponownie zagłosować na ten sam lub inny fotoreportaż. Czyścimy historię przeglądania, głosujemy, procenty się zwiększają. Żeby zbytnio się nie męczyć, można napisać prosty skrypt, aby osiągnąć np. 33%, na zegarek styknie...

PS. Powyższy opis to jedynie obserwacja zachowania przycisku "Głosuj" i wyświetlacza procentowej ilości głosów na stronie. Być może ostateczne wyniki konkursu liczone są w inny sposób, w co jednak wątpie.

PS2. Głosowanie testowałem na fotoreportażach "Ojtuś" (z 0% na 0,6%) oraz "baby lifestyle" (z 0% na 3,6%). Ilość testów/głosowań nie wynikała z mojej złej woli, ale z faktu, że naliczanie głosów odbywa się z opóźnieniem, no i szczerze mówiąc na początku trudno było mi uwierzyć, że to możliwe.

PS3. Niezwłocznie wysłałem maila na adres newsreportaz@newsweek.pl z opisem i pytaniem czy jest to normalne zachowanie strony.

7 komentarzy:

 1. A oto odpowiedź z Newsweeka: "Panie Aleksandrze,
  wszystkie głosy oddane na fotoreportaże zgłoszone do konkursu będą także weryfikowane pod względem wszelkich nadużyć, więc zdecydowanie odradzam wykorzystywanie kasowania ciasteczek w przeglądarce w celu wielokrotnego głosowania na dany fotoreportaż.

  Pozdrawiam,
  Wojciech Wieman,
  Newsweek.pl "

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekaw jestem w jaki sposób będą weryfikowane? Po numerze IP, a jeżeli jakaś duża sieć stoi za maskaradą? Użytkownicy takiej sieci będą pokrzywdzeni, skoro ich głosy się nie będą liczyły.
  A jeżeli ktoś sprytny użyje anonimizera?

  OdpowiedzUsuń
 3. Panowie z |Newsweek nie mają zielonego pojęcia o działaniu sieci, jak widać.
  Weryfikowane!!??
  Jak!?

  Bosz... co za porażka i wstyd!

  U mnie w domu z tego samego IP korzysta 5 osób... które z nich usunie Pan Wieman!?

  WSTYD!

  OdpowiedzUsuń
 4. myślę, że wielu zawodowych fotoreporterów nie weźmie udziału w tej edycji konkursu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. swoja droga ja bym chętnie przeczytał opinie zawodowych fororeporterów na temat poszczególnych reportaży, pojawiło się w sieci coś takiego może?

  OdpowiedzUsuń
 7. profesjonaliści profesjonalnie obrazili się

  OdpowiedzUsuń